Smm Panel bedava takipci mediahizmet instagram takipçi hesap çalma takipci al tiktok takipci MediaHizmet beleş takipçi medya hizmetleri takipci satın al düşmeyen takipçi smm paneli takipci
Telefon
WhatsApp

Lenfödem

Lenfödem

Lenfödem Nasıl Tedavi Edilir?

Sıklıkla ekstremitelerin (kollar ve bacakların) etkilendiği, vücudun bir bölümünün şişmesidir.Aynı zamanda yüz, gövde,karın veya genital bölgede de
Ortaya çıkabilir.lenfödem cilt altı dokularda proteince zengin sıvının birikmesi sonucu oluşur.tedavi edilmediği sürece hasta için önemli patolojik ve klinik sonuçlara sebep olur.

Lenfödem Teşhisi Nasıl Edilir?

Kollarda ve bacaklarda şişme gibi lenfödemin tipik semptomlarını yaşayanlar doktora gitmelidir. Daha ileri değerlendirme için sizi uzman bir lenfödem terapistinden destek alabilirsiniz Çoğu durumda, semptomlarınızdan ve tıbbi geçmişinizden ve vücudunuzun etkilenen bölümü incelenerek size uygun lenfödem tedavisi planlanır.


Lenfödem Tedavisi Nasıl Yapılır?


İki aşamalı bir uygulama yöntemidir

Manuel lenf drenajı:

Fizyoterapist manuel lenf drenaj tekniği ile lenf sıvısının boşaltılması sağlanır. Bu teknik elle uygulanan bir tedavi yöntemidir.ödemli bölgeden lenf sıvısının alınıp vücudun çalışan bölgelerindeki lenf nodüllerine transferi amaçlanıyor Manuel lenf drenajı derinin tam altındaki yüzeysel lenf damarlarına hafif basınç uygulaması ile yapılıyor.

Kompresyon bandajı:

Manuel lenf drenajından sonra aktive olmuş lenf sisteminin etkinliğini koruma amaçlı yapılan özel bir bandajlama yöntemidir.

Kompresyon çorapları:

Tedavi bitiminde takip süresince giyilmesi gereken materyaldir. Her kişiye özel ölçü alınarak yapılan yöntemdir.

Lenfödem tedavisini kimler yapabilir?

Dünya standartlarına göre en az 135 saatlik kompleks boşaltıcı fizyoterapi eğitimini başarıyla tamamlamış fizyoterapistler bu tedaviyi yapabilir.